20 patarimų, kaip geriau miegoti

20 patarimų, kaip geriau miegoti

Nepaisant to, kad miegas yra labai svarbus fizinei ir psichinei gerovei, daugeliui žmonių sunku užtikrinti kokybišką naktinį poilsį. Prastos miego kokybės poveikis gali būti jaučiamas įvairiose gyvenimo srityse. Kasdieniai miego įpročiai, dar vadinami miego higiena, gali reikšmingai pagerinti miego kokybę. Remiantis maždaug 160 000 „Sleep Foundation“ profilių duomenimis, daugiau nei du trečdaliai respondentų prastą miegą patiria ištisus mėnesius ar net metus.

Apžvelkime, kaip pagerinti miego kokybę, ir pateiksime aiškius veiksmus, kurie padės įgyvendinti teigiamus pokyčius. Nuo miegamojo aplinkos vertinimo iki optimalaus miego grafiko sudarymo – mūsų patarimai apima konkrečius veiksmus, kurie padės lengviau užmigti, ramiai miegoti ir pabusti jaučiantis pailsėjusiu.

1. Investuokite į kokybišką čiužinį ir patalynę

Tinkamai parinktas čiužinys, atitinkantis jūsų poreikius ir pomėgius, yra būtinas komfortui ir atsipalaidavimui. Palaikantis čiužinys ir tinkama pagalvė užtikrina, kad jūsų stuburas išliktų taisyklingoje padėtyje, apsaugodami nuo skausmų ir diskomforto. Taip pat svarbi patalynė – rinkitės medžiagas, kurios malonios liesti ir padeda išlaikyti tinkamą kūno temperatūrą miego metu. Tinkamai parinktos antklodės ir paklodės gali padaryti jūsų lovą dar patogesnę ir malonesnę.

2. Užtemdykite šviesą

Pernelyg didelis šviesos poveikis gali sutrikdyti jūsų miegą ir cirkadinį ritmą. Naudokite užtemdančias užuolaidas arba miego kaukes, kad šviesa netrukdytų poilsiui. Venkite ryškios šviesos prieš miegą – tai padės jūsų kūnui gaminti melatoniną, hormoną, kuris skatina miegą.

3. Sumažinkite triukšmą

Norint sukurti miegui tinkamą aplinką, svarbu mažinti triukšmą. Jei visiškai pašalinti triukšmo šaltinių neįmanoma, naudokite ventiliatorių arba baltosios triukšmo mašiną, kad juos užmaskuotumėte. Ausų kištukai ar specialios ausinės taip pat gali padėti išvengti garsų trukdymo miego metu.

4. Reguliuokite kambario temperatūrą 18–20°C

Miegamojo temperatūra neturėtų blaškyti jūsų dėmesio dėl per didelio karščio ar šalčio. Nors idealus temperatūros lygis gali skirtis, dauguma tyrimų rodo, kad geriausia miegoti vėsesniame kambaryje, kurio temperatūra yra apie 18–20°C.

5. Miegokite bent 7 valandas

Norint užtikrinti rekomenduojamą miego trukmę, svarbu tai įtraukti į savo dienotvarkę. Atsižvelgdami į savo įprastą pabudimo laiką, apskaičiuokite, kada turėtumėte eiti miegoti, kad išsimiegotumėte bent 7 valandas. Pasiruošimui prieš miegą skirkite papildomo laiko.

6. Kelkite tuo pačiu metu kasdien

Kūnui sunku prisitaikyti prie stabilaus miego režimo, jei kasdien keliamasi skirtingu laiku. Pasirinkite pastovų pabudimo laiką ir laikykitės jo net savaitgaliais ar poilsio dienomis.

7. Trumpinkite dienos miegą iki 20 minučių

Kad nakties miegas būtų kokybiškas, ribokite popiečio miegą. Per ilgos ar per vėlyvos miego pertraukos gali sutrikdyti jūsų miego ritmą. Geriausias laikas snūstelėti yra ankstyva popietė, o idealus miego trukmė – apie 20 minučių.

8. Atsipalaiduokite 30 minučių prieš miegą

Lengviau užmigti, kai jaučiatės ramūs. Rami veikla, tokia kaip skaitymas, lengvi tempimo pratimai, ramios muzikos klausymas ar atsipalaidavimo technikos, padės pasiruošti miegui. Susitelkite į atsipalaidavimą, o ne į bandymą užmigti. Naudokite kvėpavimo technikas, meditaciją ar progresyvų raumenų atpalaidavimą.

9. Atjunkite elektroninius prietaisus valandą prieš miegą

Elektroninių įrenginių, tokių kaip planšetės, išmanieji telefonai ir nešiojamieji kompiuteriai, šviesa gali slopinti natūralią melatonino gamybą ir neleisti tinkamai atsipalaiduoti. Stenkitės jų vengti bent valandą prieš miegą.

10. Pasinaudokite natūralia šviesa

Kūno vidinis laikrodis reguliuojamas šviesos poveikiu. Ryto saulės šviesa padeda stabilizuoti jūsų cirkadinį ritmą, tad stenkitės gauti natūralios šviesos anksti ryte. Jei tai neįmanoma, pasitarkite su gydytoju dėl šviesos terapijos įrenginių.

11. Kasdien sportuokite bent 20 minučių

Reguliari fizinė veikla turi daug naudos, įskaitant geresnį miegą. Dauguma ekspertų pataria vengti intensyvių treniruočių prieš pat miegą, nes tai gali sutrukdyti tinkamai pasiruošti poilsiui.

12. Ribokite kofeiną po 14 valandos

Kofeino turintys gėrimai gali trukdyti užmigti. Venkite jų vartojimo po pietų, kad miegas būtų kokybiškas.

13. Venkite alkoholio prieš miegą

Nors alkoholis gali padėti užmigti, jis neigiamai veikia miego kokybę. Geriausia jo vengti prieš einant miegoti.

14. Vakarieniaukite keliomis valandomis anksčiau

Sunkus maistas prieš miegą gali apsunkinti užmigimą. Venkite vėlyvų vakarienių ir riebaus ar aštraus maisto. Jei reikia užkandžio, rinkitės lengvą maistą.

15. Ribokite nikotino vartojimą

Nikotinas yra stimuliatorius, galintis sutrikdyti miegą. Vakarinis rūkymas arba pasyvus rūkymas taip pat gali turėti neigiamos įtakos.

16. Naudokite lovą tik miegui ir intymumui

Norėdami sukurti stiprų ryšį tarp lovos ir miego, venkite kitų veiklų, pavyzdžiui, darbo ar laisvalaikio, lovoje.

17. Išeikite iš lovos po 20 minučių nemigos

Jei negalite užmigti per 20 minučių, atsikelkite ir užsiimkite ramia veikla prieblandoje. Venkite laikrodžio stebėjimo ar elektronikos.

18. Rašykite miego dienoraštį

Miego žurnalas padės stebėti miego kokybę ir identifikuoti trikdžius ar efektyvius pokyčius.

19. Apsvarstykite papildus

Melatoninas ar natūralūs papildai, tokie kaip valerijonas ar ramunėlės, gali padėti, bet visada pasitarkite su gydytoju.

20. Kreipkitės į gydytoją

Jei miego problemos trunka ilgą laiką arba stipriai paveikia sveikatą, kreipkitės į specialistą, kad gautumėte individualią pagalbą ir diagnozę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *